שטיפת מוח

יש מושג שנוהגים לשלוף בכל הזדמנות שאנחנו רוצים להצביע על האופן שבו משפיעים על הדעות או העמדות של מישהו בצורה מכוונת ומבלי שהוא יהיה מודע לזה – שטיפת מוח.

למושג הזה מתלווה קונוטציה שלילית ולמעשה הוא הפך לגנאי. בעלי דעות פוליטיות מסוימות שכל כך משוכנעים בצדקת דרכם, לפעמים מתקשים להבין איך מי שאינם חושבים כמוהם לא רואים שהם טועים. העניין הוא – שגם אלה שכנגד חושבים על אלה הראשונים בדיוק את אותו הדבר. וכך גם בעניין אמונות דתיות או רוחניות.

למעשה אפשר לומר שאין אדם שאיננו שטוף מוח. כל אדם שבוחר בסביבה מסוימת, באנשים שלהם קו מחשבה זהה לשלהם, נמצאים תחת השפעת הסביבה שבחרו בה באופן מאסיבי ואינטנסיבי, עוברים שטיפת מוח בכל רגע נתון.

גם כשאנחנו ממש לבדנו, לוקחים פסק זמן להתרווח על הכורסה ולצפות בבידור קל טלוויזיוני או אפילו לצפות בסרט, אנחנו נמצאים תחת מתקפה של השפעות ישירות ועקיפות. כל דבר שמעורר ומגרה את תשומת הלב שלנו, משפיע עלינו כשטיפת מוח. בכל סרט ובכל פרסומת ובכל הבעת דעה, אנחנו חשופים למסר שמישהו רוצה שנרכוש ונאמץ. גם כשאנחנו מנסים לשכנע מישהו במשהו – אנחנו למעשה פועלים לשטוף את מוחו. אנחנו חיים בתוך משא ומתן של שטיפת מוח אין סופי – בכל שיחה שלנו אנו מביעים דעות ועמדות על החיים ומצפים שבני השיח שלנו יזדהו איתם.

זה דבר שהוא בלתי נמנע – אנחנו יצורים שנועדנו ללמוד מהסביבה שלנו, לטוב ולרע. אם מישהו מצליח לשכנע אותי שאני צריך לשנוא מישהו בגלל משהו – הסיכוי שאני אשנא אותו די גדול. ולהפך.

כך גם בענייני תזונה, אופנה, מוזיקה וכל דבר שהמח שלנו קולט בכל רגע נתון.

מחקרים רבים עוסקים בהשפעת הסביבה וכיצד היא מעצבת את המחשבות והדעות שלנו בכל מיני אמצעים. עובדה היא שהרבה תפיסות הן עניין תלוי תרבות שבתרבות אחרת יכולות לקבל צורה אחרת לגמרי ואפילו להיחשב הזויות. מה שגורם לכך שבני אותה תרבות ידבקו דווקא באותה תפיסה ולא בתפיסה זרה להם, היא שהם משוכנעים דרך הסביבה המיידית שכך הוא הנכון ולא אחרת.

אז למעשה – כולנו שטופי מח. ומה שחשוב בסופו של דבר הוא שכל אחד יוכל לבחור במה הוא רוצה שישטפו לו את המח, כל עוד זה עושה לו טוב.

אז בפעם הבאה שתחשבו שמישהו שטוף מוח, אל תשכחו שגם אתם כאלה.