«

»

אוג 11

עין הרע ועין הטוב

המחשבה היא הדרגה הגבוהה ביותר שיש באדם. היא זו שמבדילה בין אדם לדומם צומח וחי. המחשבה רוכבת על הרצון, היא כוח שבא לעזור לנו לנהל נכון את הרצונות שלנו. כך, למשל, ע"י התמדה במחשבה מסוימת אני יכול לשנות את הרצון שלי, להעצים או לדכא אותו. במילים אחרות, המחשבה היא הכוח לנהל את עצמי.
אם אני מבקש להגיע לאיזון הרי שבצד כל רצון צריכה להיות מחשבה, והם צריכים להיות מאוזנים, לא לרצות יותר ממה שאני מסוגל וממה שכדאי ולא פחות, על מנת לא להגביל את עצמי כשאני מסוגל. בהרמוניה בין רצון למחשבה ארגיש טוב ונוח, ואם לא, אוכל לאזן את עצמי במהירות .

כשם שהמחשבה יש לה כוח להשפיע על עצמנו, כך יש בה גם כוח להשפיע על הזולת. מספיק שנחשוב על מישהו, ואפילו לא נדבר עמו, נמצא שאנו משפיעים עליו. דרך המחשבה אנחנו יכולים לשלוט בקשר שלנו כולנו, בכל קשת האפשרויות והמצבים.

ידועה האימרה לפיה יצר לב האדם רע מנעוריו. מטבענו, נטייתנו הטבעית היא לדאוג לעצמנו, לדלת שבנו, לבכר אינטרסים שלנו על פני רצונות או אינטרסים של הזולת. זאת ה"תוכנה" לפיה אנו פועלים באופן לא מודע ולעיתים מודע.
אשר על כן, במישור הרציה, כל אחד מרגיש טוב בתנאי שהוא קצת יותר גבוה ממישהו אחר, כך, שאם אני רוצה שיהיה לי טוב, אני צריך שיהיה לך קצת יותר רע ממני, באיזשהו אספקט של החיים.  הרצון הקשור למחשבה יוצר, לכן, תדיר ובאופן לא מודע, הקרנות סביבתיות כאלו המקטינות את הזולת. מחשבות כאלו הן הן "עין הרע".

במיוחד היום, בעולם האינטגראלי המקושר והמתוקשר היטב, קשה לנו יותר מבעבר לשמור על האיזון הפנימי ולהמנע מ"עין הרע". אנחנו חשופים היום להרבה יותר דעות, הרבה יותר מחשבות, הרבה יותר רצונות. כל אחד מרגיש את כל העולם ומשפיע על כל העולם בלחיצת כפתור. התדרים של אינספור רצונות ומחשבות מרצדים כל הזמן במוחי וגורמים לבילבול. אני לא מסוגל למיינם ולא יודע מה לעשות בהם. בעולם האינטגראלי בו אנו חיים אי אפשר לדבר על קושי או מחלה של בן אדם אחד- הרי אנו קשורים יחד- ומדובר בקושי כוללני או במחלה כוללנית שיש בנו, בכולנו כאחד.
הגענו למצב בו כדי לאזן את האחד עלינו לאזן את הסביבה. המציאות מחייבת אותנו ליצור סביבה "מקומית", סביבה קטנה, בה אנשים יושבים ומדברים ויוצרים כך, על ידי החיבור ביניהם, כוח גדול יותר מכוח ההשפעה של העולם. חברי הקבוצה צריכים, בעזרתו של מנחה, להשפיע אחד על השני בגישה נעימה, יפה, מיוחדת. ההשפעה החיובית הזו של כוח המחשבה הקבוצתי תאזן את האדם, תרגיע אותו, תיתן לו כוח. האדם יוכל כל הזמן להגדיל את הכוח הפנימי של הקבוצה בהשפעתה עליו, כך שיוכל לנהל את עצמו ולהחזיק את עצמו כל הזמן בצורה היפה, במצב המאוזן ומתוך בריאות נפשית ופיסית. הקבוצה תשמש מעין מודם שמייצר תדיר כוח מחשבה חיובי "עין הטוב", של דאגה לזולת ואהבה הדדית שיש בכוחם לרפא את החיים שלנו. מול הרמה הארצית יוכל כוח המחשבה של הקבוצה ליצור זרימה שתישא אותי מעל המחשבות הטורדניות של בעיות היומיום.

בסדנאות שתנוהלנה בקבוצה נלמד איך להתקשר ביננו ביחס טוב, בכוח החיבור והאהבה. בהשפעת הסביבה הקרובה נתחיל להתייחס בצורה יותר מאוזנת ונוחה למציאות, דברים שבעבר צרמו והוציאו אותנו מאיזון יראו לנו כעת כנוחים, כאפשריים. כל מיני מעצורים בתוכנו יפתחו. הנפש והגוף יתנקו מזיהומים והפרעות. תפיסת המציאות שלנו תשתנה בהדרגה לתפיסת המציאות הנוצרת בקשר החיובי ביננו.

בהדרגה נוכל להרחיב את הקבוצות ולבסוף לכלול בתוכן את האנושות כולה במעגלים אינסופיים שיתמירו מתוך הקשר הנכון, החיובי  והתומך ביננו את "עין הרע" ב"עין הטוב".

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *

תגי HTML מותרים: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>