ימים טובים – חגי ישראל בראי חכמת הקבלה

חגי ישראל, לא מה שחשבת.

החגים מתארים תחנות בדרך ההתפתחות הרוחנית של כל אחד מאיתנו כאדם, ושל כולנו יחד כאומה. כלומר לוח השנה העברי הוא לוח שנה רוחני. זהו למעשה תהליך של יצירת קשר "ערבות הדדית" בין בני אדם. שלב אחרי שלב. בדרך לתוצאה הסופית שהוא חיבור מלא באיזון מושלם בין כל בני האדם ובין כוח הטבע הכללי. כל שלב בקשר מצוין בחג אחד ומיוחד. 

בספרים שונים ניתנים הסברים שונים: ספר תהילים, ספר היצירה וספר ימים טובים שבו ניתן הסבר על כל חג מהו השלב שהוא מייצג בהתפתחות הרוחנית, הסבר על מנהגי החג על פי הקבלה. וכן ניתן משחק חברתי שממחיש את עקרונות החג.

ראש השנה  :

ראש השנה הוא ראשיתו של שינוי. התחלה חדשה. כל שנוי בנו הוא תוצאה של רצון חדש שמתגלה בנו. ראש השנה מיצג רצון מיוחד, להתעלות מעל הרצונות ומחשבות בשגרת היומיום, לרצון לגילוי הסיבות לקיומנו. 

החג נחשב גם יום ההולדת של "אדם הראשון". האדם הראשון בתולדות האנושות שהגיע להשיג את התמונה המלאה של המציאות הכללית. מעבר למשתנים זמן מקום ותנועה.

יום כפורים:

בספר הזוהר נאמר: "אין איש יודע טעם מתיקות, מטרם שטועם טעם מר". יום הכפורים ברוחניות הוא גילוי והכרה שטבע האדם שלנו רע מיסודו. מהו הטעם המר של האגו שלנו. ההכרה הזו נותנת לנו הבנה מה הם הרצונות בנו, שמנעים מאיתנו להשיג את כל הטוב והמתיקות שלמדנו וחווינו בראש השנה, ומעוררת בנו רצון לתקן את הרע ולהגיע לטוב. 

סוכות:

נאמר "השפע עצמו דומה לים גדול, ויש מי ששואב עם אצבעון ויש מי ששואב עם דלי" בחג הסוכות ניתנת תשובה איך לקבל את השפע האין סופי שמוכן לנו מהטבע וליהנות ממנו בשמחה באיכות ובכמות בכלי גדול כדלי ולא באצבעון.

חנוכה: 

מהו נס? על כך כתב המקובל הענק הרב ברוך אשלג, הרב"ש: "הטבע וענין הטבע הוא מה שאדם יכול לעשות בעצמו, שזה נקרא 'בדרך הטבע'. ומה שאין בידי אדם לעשותו זה כבר נקרא 'למעלה מהטבע' " נקרא נס. כי הכול כבר קיים לפי החוקיות של הכוח העליון של הטבע, ורק מחכה שנגלה אותו ,על פי יכולתנו. כפי שהאמרה 

"מה שהיה הוא שיהיה אין כל חדש תחת השמש". וגם "כי צריך שכול אדם ידע ויבין שבתוך תוכו דולק נר, ואין נרו שלו כנר חברו ואין איש שאין לו נר. צריך שכל איש יבין שעליו לעמול ולגלות את אור נירו ברבים, ולהדליקו לאבוקה גדולה. ולהאיר לעולם כולו." הרב קוק. שבמקום הרצונות ליהנות מדברים גשמיים ומתכלים. יש להאיר את האיכויות הפנימיות  הרוחנית שלך לכולם. זה הנס של חנוכה.
ועל היתר בפעם הבאה אולי